MIC49500-0.9WU TR
Description
IC REG LINEAR 0.9V 5A TO263-7
DataSheet
MIC49500-0.9WU TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):90 mA
Current - Supply (Max):130 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C