S-812C35BPI-C4PTFG
Description
IC REG LINEAR 3.5V 50MA SNT6A
DataSheet
S-812C35BPI-C4PTFG PDF
Type Description
Series:S-812C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 10mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):1.8 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)