AAT3215IGV-3.3-T1
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AAT3215IGV-3.3-T1 PDF
Type Description
Series:microPOWER™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 47dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)