TLE4276GV85ATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 8.5V 400MA TO220
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLE4276GV85ATMA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):8.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 250mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):200 µA
Current - Supply (Max):25 mA
PSRR:54dB (100Hz)
Control Features:Inhibit
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C