LP38692MPX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-5
DataSheet
LP38692MPX-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):55 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C