MIC39100-1.65BT
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.65V 1A TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC39100-1.65BT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.65V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.63V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C