LP8345IDT-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO252-3
DataSheet
LP8345IDT-1.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C