LX8117B-33CDD
Description
IC REG LIN 3.3V 1.2A TO263 POWER
DataSheet
LX8117B-33CDD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1.2A
Current - Output:1.2A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C