MAX8885EUK27+
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX8885EUK27+ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)