L6933H1.2
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8HSO
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
L6933H1.2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):5V
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:2A
Current - Quiescent (Iq):400 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad