TS14001-C012DFNR
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA 8DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TS14001-C012DFNR PDF
Type Description
Series:nanoSmart®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):20 nA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C