TLV2217-25PWE4
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 20TSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLV2217-25PWE4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:62dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)