LD1117AV25
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO220AB
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD1117AV25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:80dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C