L4931ABZ25-AP
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA TO92-3
DataSheet
L4931ABZ25-AP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.8V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):1 mA
Current - Supply (Max):6 mA
PSRR:75dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C