MIC5305-2.6BD5-TR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.6V 150MA TSOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC5305-2.6BD5-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C