NJU7201L12
Manufacturer
New Japan Radio (NJR)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NJU7201L12 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 0.5mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 75°C