NCV8501PDW100
Description
IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC
DataSheet
NCV8501PDW100 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):19 mA
PSRR:-
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad