NCP629FC33T2G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA 5FLIPCHIP
DataSheet
NCP629FC33T2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.125V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C