LD2985AM27R
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
DataSheet
LD2985AM27R PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.575V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):4 mA
PSRR:45dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C