LP3871ESX-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DDPAK
DataSheet
LP3871ESX-1.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package:DDPAK/TO-263-5
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SC1566I5M1.8TRT
SC1566I5M1.8TRT
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO263-5