S-L2980A59PN-TF-G
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 5.9V 150MA 5SON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-L2980A59PN-TF-G PDF
Type Description
Series:S-L2980
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):5.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.14V @ 50mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):140 µA
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)