NCV86604D33R2G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
DataSheet
NCV86604D33R2G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):30 µA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)