LD6938CX6/285285PJ
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.85V/2.85V 6WLCSP
DataSheet
LD6938CX6/285285PJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Output Type:Fixed
Number of Regulators:2
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V, 2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 300mA, 0.4V @ 300mA
Current - Output:300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq):75 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:80dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C