NCV8502PDW33R2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 16SOIC
DataSheet
NCV8502PDW33R2 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):125 µA
Current - Supply (Max):19 mA
PSRR:-
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad