LD29150DT18
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD29150DT18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):80 mA
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C