AN80L18RMS
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA MINI-5D
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AN80L18RMS PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C