PT7M8218B25CE
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SC70-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PT7M8218B25CE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 150mA (Typ)
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)