L78M24CDT
Description
IC REG LINEAR 24V 500MA DPAK
DataSheet
L78M24CDT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):24V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:50dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C