L4931ABPT120
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 12V 250MA PPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
L4931ABPT120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.8V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):1.6 mA
Current - Supply (Max):7 mA
PSRR:64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C