AS1358-BTTT-25
Manufacturer
ams
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AS1358-BTTT-25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.12V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C