LP2987AIMM-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 8VSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP2987AIMM-2.5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):3.7 mA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)