AP1154ADL25
Manufacturer
Asahi Kasei Microdevices / AKM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8HSOP
DataSheet
AP1154ADL25 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.67V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):624 µA
Current - Supply (Max):1.8 mA
PSRR:80dB (1kHz)
Control Features:Current Limit, Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad