LMS1587ISX-1.5/NOPB
Description
IC REG LIN 1.5V 3A DDPAK/TO263-3
DataSheet
LMS1587ISX-1.5/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):7 mA
Current - Supply (Max):13 mA
PSRR:60 ~ 72 dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C