NCP4624DSN33T1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
DataSheet
NCP4624DSN33T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):11V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.05V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):3.7 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:18dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C