NCT3705U-475 TR
Manufacturer
Nuvoton Technology Corporation America
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 4.75V 500MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NCT3705U-475 TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.75V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.75V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):120 µA
PSRR:70dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Shutdown
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)