PQ015EZ1HZZH
Manufacturer
Sharp Microelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SC63
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
PQ015EZ1HZZH PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):2 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C