TCR3DF33,LM
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SMV
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TCR3DF33,LM PDF
Type Description
Series:TCR3DF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):65 µA
Current - Supply (Max):78 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C