IRU1010-18CD
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A DPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
IRU1010-18CD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C