LP2992IM5X-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP2992IM5X-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.85V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):95 µA
Current - Supply (Max):4 mA
PSRR:45dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C