RT9166A-18GG
Description
IC REG LINEAR 1.8V 600MA SOT223
DataSheet
RT9166A-18GG PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 600mA (Typ)
Current - Output:600mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)