RT9193-33GU5
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SC70-5
DataSheet
RT9193-33GU5 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):130 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C