RT9198-26GY
Description
IC REG LINEAR 2.6V 300MA SC82
DataSheet
RT9198-26GY PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.33V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):130 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C