XC6222B26BPR-G
Description
IC REG LIN 2.65V 700MA SOT89-5
DataSheet
XC6222B26BPR-G PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.65V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.26V @ 300mA
Current - Output:700mA
Current - Quiescent (Iq):220 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)