ADP3333ARMZ-1.5-R7
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 8MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADP3333ARMZ-1.5-R7 PDF
Type Description
Series:anyCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):5.5 mA
PSRR:-
Control Features:Shutdown
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)