XC6501P351HR-G
Description
IC REG LINEAR 3.5V 200MA 3USP
DataSheet
XC6501P351HR-G PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):21 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:50dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)