PQ025Y053ZZ
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A+AB31771
DataSheet
PQ025Y053ZZ PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C