MAX1935ETA15+G24
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8TDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX1935ETA15+G24 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):400 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)