ACPL-J313-300E
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
ACPL-J313-300E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Technology:Optical Coupling
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):40kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max):300ns
Rise / Fall Time (Typ):100ns, 100ns
Current - Output High, Low:2A, 2A
Current - Peak Output:2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.6V
Current - DC Forward (If) (Max):25 mA
Voltage - Output Supply:15V ~ 30V
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C