UCC21750DW
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
?10A SIC/IGBT SINGLE-CHANNEL ISO
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
UCC21750DW PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Technology:Capacitive Coupling
Number of Channels:1
Voltage - Isolation:5700Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):150V/ns
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):90ns, 90ns
Pulse Width Distortion (Max):25ns
Rise / Fall Time (Typ):28ns, 24ns (Max)
Current - Output High, Low:10A, 10A
Current - Peak Output:10A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):-
Current - DC Forward (If) (Max):20 mA
Voltage - Output Supply:13V ~ 33V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)