SI82390AB-IS1
Manufacturer
Silicon Labs
VIGOR # :
Description
DGTL ISO 2.5KV GATE DVR 16SOIC
Catalog
Isolators - Gate Drivers
DataSheet
SI82390AB-IS1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tube
Part Status:Active
Technology:Capacitive Coupling
Number of Channels:2
Voltage - Isolation:2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):35kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):40ns, 40ns
Pulse Width Distortion (Max):5.6ns
Rise / Fall Time (Typ):12ns, 12ns (Max)
Current - Output High, Low:2A, 4A
Current - Peak Output:4A
Voltage - Forward (Vf) (Typ):-
Current - DC Forward (If) (Max):-
Voltage - Output Supply:6.5V ~ 24V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)